Tentative Schedule for Digital Collegiate Dancesport Challenge

The following schedule is tentative and shows the events in the session they are currently slated to be run. Please note that the organizers may make changes between now and the day of the competition.

Filter by:
Category
Age Division
Level
Style
Special
Show events with no entrants

Session 1 (10/30/2020 8:00 AM)

Amateur Newcomer International Standard W/Q (1 couple)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Bronze International Standard W/F/Q (10 couples)
Patrick Affonso & Rosario Sanchez (Champions Dance Sport Club )
Kevin Booth & Clara Lemaitre (UMN BDC)
Noah Caldwell & Mykal Phinney (Ballroom Dance Team at UTK)
Austin Grant & Jaselys Astacio (Champions Dance Sport Club )
Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Timothy Smith & Melissa Cruz (Champions Dance Sport Club )
Chuck WATSON (Sewickley Heights, PA) & LYNNE PREISSER (SEWICKLEY, PA)
Laurel Wood (Pittsburgh, PA) & Isabell Kassaye (Pitt Ballroom Dance)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Silver International Standard W/F/Q (11 couples)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Kevin Booth & Clara Lemaitre (UMN BDC)
Noah Caldwell & Mykal Phinney (Ballroom Dance Team at UTK)
William Cioffi & Hazel Hatleberg (Champions Dance Sport Club )
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
Hannah Powers & Emily Parker (Troy, NY)
Ben Scarborough & Rebecca Schooler (Texas Ballroom)
Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
Chuck WATSON (Sewickley Heights, PA) & LYNNE PREISSER (SEWICKLEY, PA)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Gold International Standard W/T/F/Q (13 couples)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Gabriel Bury (Northfield, MN) & Lindsey Wilson (Purdue University)
Frederick Cheng & Kyra McEllistrum (University of Waterloo)
Brian Freitas & Fiona Brymer (Champions Dance Sport Club )
Nathan Gates & Briana Kallenbach (Texas Ballroom)
Gabriel Jones (University of Chicago Ballroom & Latin Dance Association) & Tiffany Huang (UChicago BLDA)
Matias Jonsson & McKenzie van der Hagen (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Ang Li & Rea Yoh (Brown Ballroom Dance Team)
Juan Mier & Tin Pham-Tran (Houston, TX)
Anthony Moeller & Kira Placido (Texas Ballroom)
Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
Amateur Novice International Standard W/F/Q (7 couples)
Gabriel Bury (Northfield, MN) & Lindsey Wilson (Purdue University)
Frederick Cheng & Kyra McEllistrum (University of Waterloo)
Nathan Gates & Victoria Tatum (Texas Ballroom)
Gabriel Jones (University of Chicago Ballroom & Latin Dance Association) & Marissa Guillen (UChicago BLDA)
Anthony Moeller & Kira Placido (Texas Ballroom)
Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
Norman Shipman (Jamaica, NY) & Holly Cao (NYU)
Amateur Pre-Champ International Standard W/T/F/Q (3 couples)
TBA & Amy Jennings (Tucson, AZ)
Michael Kasinkas & Ali Crampton (UMN BDC)
Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
Amateur Championship International Standard W/T/V/F/Q (6 couples)
TBA & Amy Jennings (Tucson, AZ)
Christopher Affonso & Holly Hatleberg (Champions Dance Sport Club )
Keith Claeys & Shen Ning (Boston, MA)
Michael Kasinkas & Ali Crampton (UMN BDC)
Alessandro Scalora & Madeleine Mravkarov (Volga Dance Academy)
Jasper Yu (Ypsilanti, MI) & Alison Tseng (Ann Arbor, MI)
Amateur Newcomer American Smooth W/F (4 couples)
Tyra Graham & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Garrett Shustarich & Kayla Snell (Bemidji State Ballroom)
Lena Wood & Jasmine Jordan (MSUBDT)
Amateur Bronze American Smooth W/T/F (11 couples)
Noah Caldwell & Mykal Phinney (Ballroom Dance Team at UTK)
Austin Coha (MSUBDT) & Natasha Wright (Michigan State Ballroom)
Ethan Demarest & Nicolette Fey (Ballroom Dance OU)
Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Madi Pellman & Autumn Manzo (MSUBDT)
Animesh Sharma (Purdue Latin Ballroom Dance Team) & Sabrina Dopp (Purdue University)
Garrett Shustarich & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
Laurel Wood (Pittsburgh, PA) & Isabell Kassaye (Pitt Ballroom Dance)
Lena Wood & Jasmine Jordan (MSUBDT)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Silver American Smooth W/T/F (9 couples)
Omar Abdelfatah & Clara Lemaitre (UMN BDC)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Noah Caldwell & Mykal Phinney (Ballroom Dance Team at UTK)
Austin Coha (MSUBDT) & Natasha Wright (Michigan State Ballroom)
Ethan Demarest & Nicolette Fey (Ballroom Dance OU)
Brian Freitas & Polina Freitas (Champions Dance Sport Club )
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Hannah Powers & Emily Parker (Troy, NY)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Gold American Smooth W/T/F/V (12 couples)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
Gabriel Bury (Northfield, MN) & Lindsey Wilson (Purdue University)
Brian Freitas & Polina Freitas (Champions Dance Sport Club )
Gabriel Jones (University of Chicago Ballroom & Latin Dance Association) & Tiffany Huang (UChicago BLDA)
Matias Jonsson & McKenzie van der Hagen (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Ang Li & Rea Yoh (Brown Ballroom Dance Team)
Juan Mier & Tin Pham-Tran (Houston, TX)
Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
Alex Roy & Selin Sergin (MSUBDT)
Amateur Novice American Smooth W/T/F (6 couples)
Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
Nicholas Kaldawi (Tempe, AZ) & Victoria Esposito (Scottsdale, AZ)
Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
Norman Shipman (Jamaica, NY) & Holly Cao (NYU)
Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
Amateur Pre-Champ American Smooth W/T/F/V (5 couples)
Nicholas Kaldawi (Tempe, AZ) & Victoria Esposito (Scottsdale, AZ)
Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
Jasper Yu (Ypsilanti, MI) & Alison Tseng (Ann Arbor, MI)
Amateur Championship American Smooth W/T/F/V (1 couple)
Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
Amateur Newcomer International Latin C/R (2 couples)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Laurel Wood (Pittsburgh, PA) & Isabell Kassaye (Pitt Ballroom Dance)
Amateur Bronze International Latin S/C/R (13 couples)
Patrick Affonso & Rosario Sanchez (Champions Dance Sport Club )
Ethan Demarest & Nicolette Fey (Ballroom Dance OU)
Austin Grant & Jaselys Astacio (Champions Dance Sport Club )
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Madi Pellman & Autumn Manzo (MSUBDT)
Hannah Powers & Emily Parker (Troy, NY)
Mitchell Schonhoeft & Milla Winner (Texas Ballroom)
Animesh Sharma (Purdue Latin Ballroom Dance Team) & Sabrina Dopp (Purdue University)
Gabriel Shen (West Lafayette, IN) & Lindsey Wilson (Purdue University)
Timothy Smith & Melissa Cruz (Champions Dance Sport Club )
Laurel Wood (Pittsburgh, PA) & Isabell Kassaye (Pitt Ballroom Dance)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Silver International Latin S/C/R (9 couples)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Gabriel Bury (Northfield, MN) & Jade Meekin (Phoenix, AZ)
Noah Caldwell & Mykal Phinney (Ballroom Dance Team at UTK)
Frederick Cheng & Kyra McEllistrum (University of Waterloo)
William Cioffi & Hazel Hatleberg (Champions Dance Sport Club )
Nicholas Gagnon (Cotillion Dance Club at UCSB) & Brandee Lamb (Ucsb )
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Ben Scarborough & Rebecca Schooler (Texas Ballroom)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Gold International Latin S/C/R/J (9 couples)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Gabriel Bury (Northfield, MN) & Jade Meekin (Phoenix, AZ)
Frederick Cheng & Kyra McEllistrum (University of Waterloo)
Brian Freitas & Fiona Brymer (Champions Dance Sport Club )
Nicholas Gagnon (Cotillion Dance Club at UCSB) & Brandee Lamb (Ucsb )
Nathan Gates & Briana Kallenbach (Texas Ballroom)
Gabriel Jones (University of Chicago Ballroom & Latin Dance Association) & Tiffany Huang (UChicago BLDA)
Ovidiu Negulescu & Cristina Herrera (Waterloo, Canada)
Alex Roy & Selin Sergin (MSUBDT)
Amateur Novice International Latin S/C/R (4 couples)
Nathan Gates & Victoria Tatum (Texas Ballroom)
Anthony Moeller & Kira Placido (Texas Ballroom)
Norman Shipman (Jamaica, NY) & Holly Cao (NYU)
Daniel Torres & Karen Torres (New Mexico State University DanceSport)
Amateur Pre-Champ International Latin S/C/R/J (4 couples)
Matias Jonsson & Abbey Klingler (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Anthony Moeller & Kira Placido (Texas Ballroom)
Tin Pham-Tran & Meghan Rivera (Houston, TX)
Norman Shipman (Jamaica, NY) & Holly Cao (NYU)
Amateur Championship International Latin S/C/R/P/J (6 couples)
Christopher Affonso & Holly Hatleberg (Champions Dance Sport Club )
Matias Jonsson & Abbey Klingler (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Tin Pham-Tran & Meghan Rivera (Houston, TX)
Alessandro Scalora & Madeleine Mravkarov (Volga Dance Academy)
Jasper Yu (Ypsilanti, MI) & Alison Tseng (Ann Arbor, MI)
Sasha Zhukov (Jamison, PA) & Sasha Tsishchanka (Warminster, PA)
Amateur Newcomer American Rhythm C/R (4 couples)
Tyra Graham & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Garrett Shustarich & Kayla Snell (Bemidji State Ballroom)
Lena Wood & Jasmine Jordan (MSUBDT)
Amateur Bronze American Rhythm C/R/S (14 couples)
Austin Coha (MSUBDT) & Natasha Wright (Michigan State Ballroom)
Ethan Demarest & Nicolette Fey (Ballroom Dance OU)
Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
Alex Kalenchits & Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Madi Pellman & Autumn Manzo (MSUBDT)
Hannah Powers & Emily Parker (Troy, NY)
Anthony Salazar & Isabelle Teasel (Ballroom Dance OU)
Animesh Sharma (Purdue Latin Ballroom Dance Team) & Sabrina Dopp (Purdue University)
Gabriel Shen (West Lafayette, IN) & Lindsey Wilson (Purdue University)
Garrett Shustarich & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
Laurel Wood (Pittsburgh, PA) & Isabell Kassaye (Pitt Ballroom Dance)
Lena Wood & Jasmine Jordan (MSUBDT)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Silver American Rhythm C/R/S (9 couples)
Omar Abdelfatah & Clara Lemaitre (UMN BDC)
Daniel Boman & Tiffany Bouquet (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Noah Caldwell & Mykal Phinney (Ballroom Dance Team at UTK)
Ethan Demarest & Nicolette Fey (Ballroom Dance OU)
Steven Krizo (Columbus, OH) & Sophia Bowman (New Prague, MN)
Gabriel Shen (West Lafayette, IN) & Lindsey Wilson (Purdue University)
Laurel Wood (Pittsburgh, PA) & Isabell Kassaye (Pitt Ballroom Dance)
William Wooley & Abby Langell (MSUBDT)
Erin Wrobel & Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Amateur Gold American Rhythm C/R/S/B (5 couples)
Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
Gabriel Bury (Northfield, MN) & Jade Meekin (Phoenix, AZ)
Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
Amateur Novice American Rhythm C/R/S (7 couples)
Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
Nicholas Kaldawi (Tempe, AZ) & Victoria Esposito (Scottsdale, AZ)
Anthony Moeller & Victoria Tatum (Texas Ballroom)
Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
Alex Roy & Selin Sergin (MSUBDT)
Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
Amateur Pre-Champ American Rhythm C/R/S/B (5 couples)
John Gonzalez (Towson, MD) & Diana Cheng (Towson Dance Studio)
Nicholas Kaldawi (Tempe, AZ) & Victoria Esposito (Scottsdale, AZ)
Anthony Moeller & Victoria Tatum (Texas Ballroom)
Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
Jasper Yu (Ypsilanti, MI) & Alison Tseng (Ann Arbor, MI)
Amateur Championship American Rhythm C/R/S/B/M (1 couple)
Jasper Yu (Ypsilanti, MI) & Alison Tseng (Ann Arbor, MI)
Leaders' Solo Proficiency Newcomer International Standard W/Q (3 dancers)
François Caron (University of Waterloo)
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Alec Weigel (Texas Ballroom)
Leaders' Solo Proficiency Bronze International Standard W/F/Q (10 dancers)
François Caron (University of Waterloo)
Janarth Dheenadhayalan (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Landon Grant (Champions Dance Sport Club )
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Michael Morganti (Champions Dance Sport Club )
Jack Orr (Minneapolis, MN)
Alec Weigel (Texas Ballroom)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Silver International Standard W/F/Q (6 dancers)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Austin Lin (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Jack Orr (Minneapolis, MN)
Taryn Rucinski (Five Borough Ballroom)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Gold International Standard W/T/F/Q (2 dancers)
Daniel Boman (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Carol Lockwood (Marengo, IL)
Leaders' Solo Proficiency Novice International Standard W/F/Q (2 dancers)
Kai Petersen (UMN BDC)
Mario Venegas (San Francisco, CA)
Leaders' Solo Proficiency Pre-Champ International Standard W/T/F/Q (2 dancers)
Philip Herin (Unaffiliated)
Kai Petersen (UMN BDC)
Leaders' Solo Proficiency Newcomer American Smooth W/F (4 dancers)
Svetlana Altshuler (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Joseph Lux (Giving Dance)
Adam Scarchilli (Ballroom Dance OU)
Leaders' Solo Proficiency Bronze American Smooth W/T/F (6 dancers)
Svetlana Altshuler (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Animesh Sharma (Purdue Latin Ballroom Dance Team)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Silver American Smooth W/T/F (4 dancers)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Jack Orr (Minneapolis, MN)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Gold American Smooth W/T/F/V (2 dancers)
Daniel Boman (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Philip Herin (Unaffiliated)
Leaders' Solo Proficiency Newcomer International Latin C/R (4 dancers)
François Caron (University of Waterloo)
Eric Huan (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Alec Weigel (Texas Ballroom)
Leaders' Solo Proficiency Bronze International Latin S/C/R (11 dancers)
François Caron (University of Waterloo)
Janarth Dheenadhayalan (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Landon Grant (Champions Dance Sport Club )
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Michael Morganti (Champions Dance Sport Club )
Aparajita Rao (Syracuse University Ballroom & Swing Club)
Animesh Sharma (Purdue Latin Ballroom Dance Team)
Alec Weigel (Texas Ballroom)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Silver International Latin S/C/R (6 dancers)
Daniel Boman (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Janarth Dheenadhayalan (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Austin Lin (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Gold International Latin S/C/R/J (4 dancers)
Daniel Boman (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Carol Lockwood (Marengo, IL)
Mario Venegas (San Francisco, CA)
Leaders' Solo Proficiency Novice International Latin S/C/R (1 dancer)
Mario Venegas (San Francisco, CA)
Leaders' Solo Proficiency Pre-Champ International Latin S/C/R/J (1 dancer)
Philip Herin (Unaffiliated)
Leaders' Solo Proficiency Newcomer American Rhythm C/R (4 dancers)
Eric Huan (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Joseph Lux (Giving Dance)
Adam Scarchilli (Ballroom Dance OU)
Leaders' Solo Proficiency Bronze American Rhythm C/R/S (7 dancers)
Eric Huan (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Alex Kalenchits (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Aparajita Rao (Syracuse University Ballroom & Swing Club)
Animesh Sharma (Purdue Latin Ballroom Dance Team)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Silver American Rhythm C/R/S (5 dancers)
Daniel Boman (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Stuart Kraabel (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Austin Lin (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Erin Wrobel (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Leaders' Solo Proficiency Gold American Rhythm C/R/S/B (2 dancers)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Philip Herin (Unaffiliated)
Followers' Solo Proficiency Newcomer International Standard W/Q (6 dancers)
Madeline Blok (Texas Ballroom)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Eva Kahn (Texas Ballroom)
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Emily Pietersz (Texas Ballroom)
Sora Shin (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Followers' Solo Proficiency Bronze International Standard W/F/Q (11 dancers)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Isabel Doricent (Champions Dance Sport Club )
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Jada Jenkins (MSUBDT)
Sydney Kuran (UMN BDC)
Sara Lyons (Purdue )
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Taylor Treadway (Badger Ballroom Dance Team)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Lauren Zoellner (UMN BDC)
Followers' Solo Proficiency Silver International Standard W/F/Q (4 dancers)
Taryn Rucinski (Five Borough Ballroom)
Taylor Treadway (Badger Ballroom Dance Team)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Lauren Zoellner (UMN BDC)
Followers' Solo Proficiency Gold International Standard W/T/F/Q (1 dancer)
Emily Zhang (San Diego, CA)
Followers' Solo Proficiency Novice International Standard W/F/Q (2 dancers)
Philip Herin (Unaffiliated)
Emily Zhang (San Diego, CA)
Followers' Solo Proficiency Newcomer American Smooth W/F (5 dancers)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Jessica Gallegos (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Eva Kahn (Texas Ballroom)
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Caitlin Sivak (MSUBDT)
Followers' Solo Proficiency Bronze American Smooth W/T/F (21 dancers)
Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Sabrina Dopp (Purdue University)
Jessica Gallegos (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Olivia Gould (Cumberland, RI)
Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
Jada Jenkins (MSUBDT)
Alina Kaliszewski (UMN BDC)
Genevieve Knight (Fishers, IN)
Sydney Kuran (UMN BDC)
Clara Lemaitre (UMN BDC)
Jessica Lux (Giving Dance Inc; Fred Astaire Winter Park)
Sara Lyons (Purdue )
Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
Caitlin Sivak (MSUBDT)
Taylor Treadway (Badger Ballroom Dance Team)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Lauren Zoellner (UMN BDC)
Followers' Solo Proficiency Silver American Smooth W/T/F (6 dancers)
Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Philip Herin (Unaffiliated)
Genevieve Knight (Fishers, IN)
Lauren Quesada (Texas Ballroom)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Lauren Zoellner (UMN BDC)
Followers' Solo Proficiency Gold American Smooth W/T/F/V (2 dancers)
Karen Maldonado (UMN BDC)
Lauren Quesada (Texas Ballroom)
Followers' Solo Proficiency Novice American Smooth W/T/F (3 dancers)
Ali Crampton (UMN BDC)
Denise Machin (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Karen Maldonado (UMN BDC)
Followers' Solo Proficiency Pre-Champ American Smooth W/T/F/V (2 dancers)
Ali Crampton (UMN BDC)
Denise Machin (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Followers' Solo Proficiency Newcomer International Latin C/R (9 dancers)
Svetlana Altshuler (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Madeline Blok (Texas Ballroom)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Jessica Gallegos (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Eva Kahn (Texas Ballroom)
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Emily Pietersz (Texas Ballroom)
Sora Shin (Carnegie Mellon Ballroom Dance Club)
Isabel Velasquez (Texas Ballroom)
Followers' Solo Proficiency Bronze International Latin S/C/R (14 dancers)
Svetlana Altshuler (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Julia Bennett (Texas Ballroom)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Sabrina Dopp (Purdue University)
Isabel Doricent (Champions Dance Sport Club )
Jessica Gallegos (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Jada Jenkins (MSUBDT)
Sara Lyons (Purdue )
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Taylor Treadway (Badger Ballroom Dance Team)
Brandi Weiss (New Mexico State University DanceSport)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Followers' Solo Proficiency Silver International Latin S/C/R (6 dancers)
Isabel Doricent (Champions Dance Sport Club )
Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Taylor Treadway (Badger Ballroom Dance Team)
Robin Waterman (MSUBDT)
Brandi Weiss (New Mexico State University DanceSport)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Followers' Solo Proficiency Gold International Latin S/C/R/J (3 dancers)
Lauren Quesada (Texas Ballroom)
Christie Wang (San Diego, CA)
Emily Zhang (San Diego, CA)
Followers' Solo Proficiency Novice International Latin S/C/R (5 dancers)
Philip Herin (Unaffiliated)
Denise Machin (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Lauren Quesada (Texas Ballroom)
Christie Wang (San Diego, CA)
Emily Zhang (San Diego, CA)
Followers' Solo Proficiency Pre-Champ International Latin S/C/R/J (1 dancer)
Denise Machin (Claremont Colleges Ballroom Dance Company)
Followers' Solo Proficiency Newcomer American Rhythm C/R (4 dancers)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Eva Kahn (Texas Ballroom)
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Julia Sager (MSUBDT)
Followers' Solo Proficiency Bronze American Rhythm C/R/S (19 dancers)
Julia Bennett (Texas Ballroom)
Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Brittney Bush (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Sabrina Dopp (Purdue University)
Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
Jada Jenkins (MSUBDT)
Alina Kaliszewski (UMN BDC)
Genevieve Knight (Fishers, IN)
Sydney Kuran (UMN BDC)
Clara Lemaitre (UMN BDC)
Jessica Lux (Giving Dance Inc; Fred Astaire Winter Park)
Sara Lyons (Purdue )
Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
Andrea Orta (Texas Ballroom)
Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
Caitlin Sivak (MSUBDT)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Kristina Woodward (UA Collegiate Ballroom Competition Team)
Lauren Zoellner (UMN BDC)
Followers' Solo Proficiency Silver American Rhythm C/R/S (6 dancers)
Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
Philip Herin (Unaffiliated)
Genevieve Knight (Fishers, IN)
Karen Maldonado (UMN BDC)
Lauren Quesada (Texas Ballroom)
Faith Womack (Ballroom Dance Club at Georgia Tech)
Followers' Solo Proficiency Gold American Rhythm C/R/S/B (2 dancers)
Karen Maldonado (UMN BDC)
Lauren Quesada (Texas Ballroom)