Schedule for MN Ballroom Blast

Filter by:
Category
Age Division
Level
Style
Special
Show rounds with no entrants

Session 1: Latin/Rhythm (10/26/2019 8:30 AM)

8:30 AM Event 1: Amateur Adult Newcomer International Latin Samba Final (2 couples)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
229 - Peaux Popell (Minneapolis, MN) & Ross Pearson (UMN BDC)
8:32 AM Event 2: Amateur Adult Newcomer International Latin Cha Cha Final (1 couple)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
8:34 AM Event 3: Amateur Adult Bronze International Latin Samba Final (8 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
141 - Stuart Kraabel & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
176 - Andre' Hardy & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
197 - Samantha Nyquist & Nathan Steckman (UMN BDC)
229 - Peaux Popell (Minneapolis, MN) & Ross Pearson (UMN BDC)
8:38 AM Event 4: Amateur Adult Bronze International Latin Cha Cha Final (7 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
132 - Jacob Lindahl & Tiina Otala (UMN BDC)
141 - Stuart Kraabel & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
197 - Samantha Nyquist & Nathan Steckman (UMN BDC)
8:42 AM Event 5: Amateur Adult Bronze International Latin Rumba Final (5 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
132 - Jacob Lindahl & Tiina Otala (UMN BDC)
141 - Stuart Kraabel & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
8:44 AM Event 6: Amateur Adult Bronze International Latin Jive Final (4 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
197 - Samantha Nyquist & Nathan Steckman (UMN BDC)
8:46 AM Event 7: Amateur Adult Advanced Bronze International Latin Samba Final (2 couples)
117 - Kai Petersen & Prita Narayan (UMN BDC)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
8:48 AM Event 8: Amateur Adult Advanced Bronze International Latin Cha Cha Final (3 couples)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
198 - Seth Souvannavong & Tiina Otala (UMN BDC)
8:50 AM Event 9: Amateur Adult Advanced Bronze International Latin Rumba Final (3 couples)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
198 - Seth Souvannavong & Tiina Otala (UMN BDC)
8:52 AM Event 10: Amateur Adult Advanced Bronze International Latin Jive Final (1 couple)
155 - Frankie Kuhn & Valerie Simanovich (Dance With Us America)
8:54 AM Event 11: Amateur Adult Silver International Latin Samba Final (5 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
120 - Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
167 - Alex Wege & Nicole Connell (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
198 - Seth Souvannavong & Prita Narayan (UMN BDC)
8:56 AM Event 12: Amateur Adult Silver International Latin Cha Cha Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
198 - Seth Souvannavong & Prita Narayan (UMN BDC)
8:58 AM Event 13: Amateur Adult Silver International Latin Rumba Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
167 - Alex Wege & Nicole Connell (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
9:00 AM Event 14: Amateur Adult Silver International Latin Paso Doble Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
9:02 AM Event 15: Amateur Adult Silver International Latin Jive Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
198 - Seth Souvannavong & Prita Narayan (UMN BDC)
9:04 AM Event 16: Amateur Adult Gold/Open International Latin Samba Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
9:06 AM Event 17: Amateur Adult Gold/Open International Latin Cha Cha Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
9:08 AM Event 18: Amateur Adult Gold/Open International Latin Rumba Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
9:10 AM Event 19: Amateur Adult Gold/Open International Latin Paso Doble Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
9:12 AM Event 20: Amateur Adult Gold/Open International Latin Jive Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Michelle Simanovich (Dance With Us America)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
9:14 AM Event 21: Amateur Adult Mixed Proficiency International Latin Samba Final (2 couples)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
213 - Alexander Sick & Miyona Meehan (Dance With Us America)
9:16 AM Event 22: Amateur Adult Mixed Proficiency International Latin Cha Cha Final (1 couple)
213 - Alexander Sick & Miyona Meehan (Dance With Us America)
9:18 AM Event 23: Amateur Adult Mixed Proficiency International Latin Rumba Final (1 couple)
213 - Alexander Sick & Miyona Meehan (Dance With Us America)
9:20 AM Event 24: Amateur Adult Mixed Proficiency International Latin Paso Doble Final (1 couple)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
9:22 AM Event 25: Amateur Adult Mixed Proficiency International Latin Jive Final (2 couples)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
213 - Alexander Sick & Miyona Meehan (Dance With Us America)
9:24 AM Seminar: Gene Bersten on Latin Technique
9:59 AM Event 26: Amateur Adult Newcomer American Rhythm Cha Cha Final (30 couples)
102 - Soren DeHaan & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
107 - Isaiah Haakenson & Emma Coleman (Bemidji State Ballroom)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
111 - Emerson Pagel & Tala Nengola (Luther College Ballroom Swing)
114 - Lindsey Wendt & Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
121 - David Perrault & Leah Schrank (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Rebecca Wickert (UMN BDC)
125 - Katie Dore & Kelly Kestner (Luther College Ballroom Swing)
127 - Paul Russell & Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
130 - Gerald Ryan (Dancer's Studio) & Megan Meier (Dancers Studio)
133 - Clara Hofland & Anna Rem (Luther College Ballroom Swing)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Mary Wheatly (Bemidji State Ballroom)
142 - Barbara Reed & Addie Craig (Luther College Ballroom Swing)
159 - Ian Olds & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
164 - Tyra Graham & Allison Hammann (Bemidji State Ballroom)
169 - Johan Hanson & Sadie Pichelmann (Luther College Ballroom Swing)
171 - Nathan Knautz & Audrey Fashimpaur (Luther College Ballroom Swing)
173 - Camden Heimerman & Anna Ebnet (Luther College Ballroom Swing)
174 - Ross Pearson & Jenna Skare (UMN BDC)
175 - Harley Walker & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
179 - Kira Dobberman & Grace James (Luther College Ballroom Swing)
182 - Emily Kidwell & Kylie Holdorf (Luther College Ballroom Swing)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
191 - Yamil Galeana & Laura Stefan (Luther College Ballroom Swing)
192 - Samuel Jawer & Jada Voth (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Jeannette Farnham (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Ryker Zierden (UMN BDC)
273 - Kelly Rebmann & Salome Valdivieso (Luther College Ballroom Swing)
275 - Julian Vrudny & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
10:09 AM Event 27: Amateur Adult Newcomer American Rhythm Rumba Final (30 couples)
102 - Soren DeHaan & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
107 - Isaiah Haakenson & Emma Coleman (Bemidji State Ballroom)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
111 - Emerson Pagel & Tala Nengola (Luther College Ballroom Swing)
114 - Lindsey Wendt & Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
121 - David Perrault & Leah Schrank (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Rebecca Wickert (UMN BDC)
125 - Katie Dore & Kelly Kestner (Luther College Ballroom Swing)
127 - Paul Russell & Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
130 - Gerald Ryan (Dancer's Studio) & Megan Meier (Dancers Studio)
133 - Clara Hofland & Anna Rem (Luther College Ballroom Swing)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Mary Wheatly (Bemidji State Ballroom)
142 - Barbara Reed & Addie Craig (Luther College Ballroom Swing)
159 - Ian Olds & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
164 - Tyra Graham & Allison Hammann (Bemidji State Ballroom)
169 - Johan Hanson & Sadie Pichelmann (Luther College Ballroom Swing)
171 - Nathan Knautz & Audrey Fashimpaur (Luther College Ballroom Swing)
173 - Camden Heimerman & Anna Ebnet (Luther College Ballroom Swing)
174 - Ross Pearson & Jenna Skare (UMN BDC)
175 - Harley Walker & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
179 - Kira Dobberman & Grace James (Luther College Ballroom Swing)
182 - Emily Kidwell & Kylie Holdorf (Luther College Ballroom Swing)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
191 - Yamil Galeana & Laura Stefan (Luther College Ballroom Swing)
192 - Samuel Jawer & Jada Voth (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Jeannette Farnham (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Ryker Zierden (UMN BDC)
273 - Kelly Rebmann & Salome Valdivieso (Luther College Ballroom Swing)
275 - Julian Vrudny & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
10:19 AM Event 28: Amateur Adult Newcomer American Rhythm Swing Final (30 couples)
102 - Soren DeHaan & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
107 - Isaiah Haakenson & Emma Coleman (Bemidji State Ballroom)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
111 - Emerson Pagel & Tala Nengola (Luther College Ballroom Swing)
114 - Lindsey Wendt & Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
121 - David Perrault & Leah Schrank (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Rebecca Wickert (UMN BDC)
125 - Katie Dore & Kelly Kestner (Luther College Ballroom Swing)
127 - Paul Russell & Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
130 - Gerald Ryan (Dancer's Studio) & Megan Meier (Dancers Studio)
133 - Clara Hofland & Anna Rem (Luther College Ballroom Swing)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Mary Wheatly (Bemidji State Ballroom)
142 - Barbara Reed & Addie Craig (Luther College Ballroom Swing)
159 - Ian Olds & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
164 - Tyra Graham & Allison Hammann (Bemidji State Ballroom)
169 - Johan Hanson & Sadie Pichelmann (Luther College Ballroom Swing)
171 - Nathan Knautz & Audrey Fashimpaur (Luther College Ballroom Swing)
173 - Camden Heimerman & Anna Ebnet (Luther College Ballroom Swing)
174 - Ross Pearson & Jenna Skare (UMN BDC)
175 - Harley Walker & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
179 - Kira Dobberman & Grace James (Luther College Ballroom Swing)
182 - Emily Kidwell & Kylie Holdorf (Luther College Ballroom Swing)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
191 - Yamil Galeana & Laura Stefan (Luther College Ballroom Swing)
192 - Samuel Jawer & Jada Voth (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Jeannette Farnham (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Ryker Zierden (UMN BDC)
273 - Kelly Rebmann & Salome Valdivieso (Luther College Ballroom Swing)
275 - Julian Vrudny & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
10:29 AM Event 29: Amateur Adult Bronze American Rhythm Cha Cha Final (35 couples)
101 - Foster Johnson & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
112 - Connor Hefti & Emily Pofahl (UMN BDC)
121 - David Perrault & Harley Walker (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Clara Lemaitre (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Jeannette Farnham (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Alexandra Barrett (UMN BDC)
128 - Ryker Zierden & Sydney Kuran (UMN BDC)
130 - Gerald Ryan (Dancer's Studio) & Megan Meier (Dancers Studio)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Mara Pollmann (UMN BDC)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
138 - Hunter Stone & Kira Dobberman (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Lindsey Fry (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Alison Merrill (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Jada Voth (UMN BDC)
167 - Alex Wege & Onelis Cardona (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
176 - Andre' Hardy & Christine Brennan (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Jenna Skare (UMN BDC)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
192 - Samuel Jawer & Rebecca Wickert (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Kelela Puranen (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Nathan Steckman (UMN BDC)
272 - Anne Amen & Katie Hoffman (St Olaf Ballroom Team)
275 - Julian Vrudny & Ellyse Swanson (Bemidji State Ballroom)
10:41 AM Event 30: Amateur Adult Bronze American Rhythm Rumba Final (35 couples)
101 - Foster Johnson & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
121 - David Perrault & Harley Walker (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Clara Lemaitre (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Jeannette Farnham (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Alexandra Barrett (UMN BDC)
128 - Ryker Zierden & Sydney Kuran (UMN BDC)
130 - Gerald Ryan (Dancer's Studio) & Megan Meier (Dancers Studio)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Mara Pollmann (UMN BDC)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
138 - Hunter Stone & Kira Dobberman (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Lindsey Fry (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Alison Merrill (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Jada Voth (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Marie Wulff (UMN BDC)
167 - Alex Wege & Onelis Cardona (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
176 - Andre' Hardy & Christine Brennan (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Jenna Skare (UMN BDC)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
192 - Samuel Jawer & Rebecca Wickert (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Kelela Puranen (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Nathan Steckman (UMN BDC)
272 - Anne Amen & Katie Hoffman (St Olaf Ballroom Team)
275 - Julian Vrudny & Ellyse Swanson (Bemidji State Ballroom)
10:53 AM Event 31: Amateur Adult Bronze American Rhythm Swing Final (36 couples)
101 - Foster Johnson & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
108 - Katie Hoffman & Anne Amen (St Olaf Ballroom Team)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
112 - Connor Hefti & Emily Pofahl (UMN BDC)
121 - David Perrault & Harley Walker (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Clara Lemaitre (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Jeannette Farnham (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Alexandra Barrett (UMN BDC)
128 - Ryker Zierden & Sydney Kuran (UMN BDC)
130 - Gerald Ryan (Dancer's Studio) & Megan Meier (Dancers Studio)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Mara Pollmann (UMN BDC)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
138 - Hunter Stone & Kira Dobberman (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Lindsey Fry (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Alison Merrill (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Jada Voth (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Marie Wulff (UMN BDC)
167 - Alex Wege & Onelis Cardona (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
176 - Andre' Hardy & Christine Brennan (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Jenna Skare (UMN BDC)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
192 - Samuel Jawer & Rebecca Wickert (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Kelela Puranen (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Nathan Steckman (UMN BDC)
275 - Julian Vrudny & Ellyse Swanson (Bemidji State Ballroom)
11:05 AM Event 32: Amateur Adult Bronze American Rhythm Mambo Final (2 couples)
123 - Owen Hoffend & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Marie Wulff (UMN BDC)
11:07 AM Event 33: Amateur Adult Advanced Bronze American Rhythm Cha Cha Final (30 couples)
101 - Foster Johnson & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
105 - Christopher Tadros & Lila Insook (UMN BDC)
112 - Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Marie Wulff (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Alexandra Barrett (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Clara Lemaitre (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Aerin O'Malley (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
138 - Hunter Stone & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Johanna Engebretson (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman & Christine Brennan (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Kelela Puranen (UMN BDC)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
188 - Griffin Schmidt & Mara Pollmann (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Keira Clyborne (UMN BDC)
198 - Seth Souvannavong & Tiina Otala (UMN BDC)
272 - Anne Amen & Katie Hoffman (St Olaf Ballroom Team)
274 - Nicole Connell & Alleana Austin (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
11:17 AM Event 34: Amateur Adult Advanced Bronze American Rhythm Rumba Final (27 couples)
101 - Foster Johnson & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
105 - Christopher Tadros & Lila Insook (UMN BDC)
112 - Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Marie Wulff (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Alexandra Barrett (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Clara Lemaitre (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Aerin O'Malley (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
138 - Hunter Stone & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Johanna Engebretson (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman & Christine Brennan (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Kelela Puranen (UMN BDC)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
188 - Griffin Schmidt & Mara Pollmann (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Keira Clyborne (UMN BDC)
198 - Seth Souvannavong & Tiina Otala (UMN BDC)
272 - Anne Amen & Katie Hoffman (St Olaf Ballroom Team)
11:27 AM Event 35: Amateur Adult Advanced Bronze American Rhythm Swing Final (28 couples)
101 - Foster Johnson & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
105 - Christopher Tadros & Lila Insook (UMN BDC)
108 - Katie Hoffman & Anne Amen (St Olaf Ballroom Team)
112 - Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Marie Wulff (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Alexandra Barrett (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Clara Lemaitre (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Aerin O'Malley (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
138 - Hunter Stone & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Johanna Engebretson (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman & Christine Brennan (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Kelela Puranen (UMN BDC)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
196 - Maximilian Wilhelm & Keira Clyborne (UMN BDC)
274 - Nicole Connell & Alleana Austin (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
11:37 AM Event 36: Amateur Adult Advanced Bronze American Rhythm Mambo Final (2 couples)
176 - Andre' Hardy & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Keira Clyborne (UMN BDC)
11:39 AM Seminar: Maruisz Olszewski on Arm Styling
12:14 PM Event 37: Amateur Adult Silver American Rhythm Cha Cha Final (10 couples)
105 - Christopher Tadros & Samantha Peterson (UMN BDC)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
120 - Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Johanna Engebretson (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
274 - Nicole Connell & Alleana Austin (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
12:18 PM Event 38: Amateur Adult Silver American Rhythm Rumba Final (10 couples)
105 - Christopher Tadros & Samantha Peterson (UMN BDC)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
149 - Mason Ellsworth & Johanna Engebretson (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
198 - Seth Souvannavong & Prita Narayan (UMN BDC)
274 - Nicole Connell & Alleana Austin (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
12:22 PM Event 39: Amateur Adult Silver American Rhythm Swing Final (11 couples)
105 - Christopher Tadros & Samantha Peterson (UMN BDC)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
120 - Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Johanna Engebretson (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
184 - Clare McCoy & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
198 - Seth Souvannavong & Prita Narayan (UMN BDC)
274 - Nicole Connell & Alleana Austin (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
12:26 PM Event 40: Amateur Adult Silver American Rhythm Mambo Final (6 couples)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
198 - Seth Souvannavong & Prita Narayan (UMN BDC)
274 - Nicole Connell & Alleana Austin (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
12:28 PM Event 41: Amateur Adult Gold/Open American Rhythm Cha Cha Final (7 couples)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Samantha Peterson (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
200 - Kurt Anderson & Jessica Doro (UMN BDC)
12:32 PM Event 42: Amateur Adult Gold/Open American Rhythm Rumba Final (8 couples)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
148 - Daniel O'Connell & Rosemary O'Connell (Minneapolis, MN)
149 - Mason Ellsworth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Samantha Peterson (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
200 - Kurt Anderson & Jessica Doro (UMN BDC)
12:36 PM Event 43: Amateur Adult Gold/Open American Rhythm Swing Final (6 couples)
148 - Daniel O'Connell & Rosemary O'Connell (Minneapolis, MN)
149 - Mason Ellsworth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Samantha Peterson (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
12:38 PM Event 44: Amateur Adult Gold/Open American Rhythm Bolero Final (6 couples)
117 - Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
148 - Daniel O'Connell & Rosemary O'Connell (Minneapolis, MN)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Samantha Peterson (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
12:40 PM Event 45: Amateur Adult Gold/Open American Rhythm Mambo Final (4 couples)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Samantha Peterson (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Nicola Beilman (UMN BDC)
12:42 PM Event 46: Amateur Adult Mixed Proficiency American Rhythm Cha Cha Final (16 couples)
131 - Teddy Woodruff & Arissa Lewis (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Richelle Hong (UMN BDC)
134 - Daniel Haakenson & Ayee Mounivong (St Olaf Ballroom Team)
139 - Austin Cruz & Adele Hensley (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Ariana raduege (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Esme Brown (St Olaf Ballroom Team)
149 - Mason Ellsworth & Lauren Zoellner (UMN BDC)
150 - Jacob Nehrbass & Larissa Rabelo (St Olaf Ballroom Team)
151 - Omar Abdelfatah & Brogan Comstock (UMN BDC)
152 - Benjamin Gardner & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Kiley Robertson (St Olaf Ballroom Team)
159 - Ian Olds & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
168 - Jessie Bennett & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
176 - Andre' Hardy (UMN BDC) & Reily Haney (Minneapolis, MN)
177 - Jake Moe & Madison Bailey (UMN BDC)
229 - Peaux Popell (Minneapolis, MN) & Alexandra Barrett (UMN BDC)
12:48 PM Event 47: Amateur Adult Mixed Proficiency American Rhythm Rumba Final (16 couples)
124 - Brian Orza (UMN BDC) & Taylor Reim (Minneapolis, MN)
131 - Teddy Woodruff & Arissa Lewis (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Ayee Mounivong (St Olaf Ballroom Team)
139 - Austin Cruz & Adele Hensley (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Ariana raduege (St Olaf Ballroom Team)
145 - Silas Ryan & Rachel Schwartz (UMN BDC)
147 - Richie Spahn & Esme Brown (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Larissa Rabelo (St Olaf Ballroom Team)
151 - Omar Abdelfatah & Brogan Comstock (UMN BDC)
152 - Benjamin Gardner & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Kiley Robertson (St Olaf Ballroom Team)
159 - Ian Olds & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
162 - Jonathan Wolfgram (UMN BDC) & Maryna Zubtsova (Minneapolis, MN)
168 - Jessie Bennett & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
198 - Seth Souvannavong (UMN BDC) & Izzy Polanco (Ballroom dance club University of Minnesota)
12:54 PM Event 48: Amateur Adult Mixed Proficiency American Rhythm Swing Final (14 couples)
117 - Kai Petersen & Joan Cheng (UMN BDC)
119 - Duncan Spennewyn (Eagan, MN) & Samantha Peterson (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Arissa Lewis (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Ayee Mounivong (St Olaf Ballroom Team)
139 - Austin Cruz & Adele Hensley (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Ariana raduege (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Esme Brown (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Larissa Rabelo (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Kiley Robertson (St Olaf Ballroom Team)
159 - Ian Olds & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
168 - Jessie Bennett & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
180 - Jesse Moore (Eagan, MN) & Genova Morel (UMN BDC)

Session 2: Standard/Smooth (10/26/2019 1:30 PM)

1:30 PM Event 49: Amateur Adult Newcomer International Standard Waltz Final (7 couples)
105 - Christopher Tadros & Lila Insook (UMN BDC)
113 - Alleana Austin & Onelis Cardona (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
116 - Justin Knautz & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
174 - Ross Pearson & Jenna Skare (UMN BDC)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
192 - Samuel Jawer & Jada Voth (UMN BDC)
1:34 PM Event 50: Amateur Adult Newcomer International Standard Tango Final (2 couples)
105 - Christopher Tadros & Lila Insook (UMN BDC)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
1:36 PM Event 51: Amateur Adult Newcomer International Standard Foxtrot Final (2 couples)
116 - Justin Knautz & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
1:38 PM Event 52: Amateur Adult Bronze International Standard Waltz Final (15 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
112 - Connor Hefti & Emily Pofahl (UMN BDC)
113 - Alleana Austin & Onelis Cardona (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
122 - Emilio Alvarez & Clara Lemaitre (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
132 - Jacob Lindahl & Mara Pollmann (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Lila Insook (UMN BDC)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
161 - Luke Collins & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
166 - Ames Olson & Marie Wulff (UMN BDC)
174 - Ross Pearson & Genova Morel (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Christine Brennan (UMN BDC)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
192 - Samuel Jawer & Rebecca Wickert (UMN BDC)
1:44 PM Event 53: Amateur Adult Bronze International Standard Tango Final (6 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
112 - Connor Hefti & Emily Pofahl (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Lila Insook (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
1:46 PM Event 54: Amateur Adult Bronze International Standard Foxtrot Final (5 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
141 - Stuart Kraabel & Clare McCoy (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
161 - Luke Collins & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
174 - Ross Pearson & Genova Morel (UMN BDC)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
1:48 PM Event 55: Amateur Adult Bronze International Standard Quickstep Final (7 couples)
103 - Misha Long & Isabella Bersten (Dance With Us America)
105 - Christopher Tadros & Lila Insook (UMN BDC)
108 - Katie Hoffman & Anne Amen (St Olaf Ballroom Team)
141 - Stuart Kraabel & Clare McCoy (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
174 - Ross Pearson & Genova Morel (UMN BDC)
189 - Rhys Thompson & Gabriella Bersten (Dance With Us America)
190 - Vlad Ginzburg & Eva Brouillard (Dance With Us America)
1:52 PM Event 56: Amateur Adult Advanced Bronze International Standard Waltz Final (2 couples)
123 - Owen Hoffend & Keira Clyborne (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Karen Maldonado (UMN BDC)
1:54 PM Event 57: Amateur Adult Advanced Bronze International Standard Tango Final (1 couple)
166 - Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
1:56 PM Event 58: Amateur Adult Advanced Bronze International Standard Foxtrot Final (2 couples)
116 - Justin Knautz & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
196 - Maximilian Wilhelm & Karen Maldonado (UMN BDC)
1:58 PM Event 59: Amateur Adult Advanced Bronze International Standard Quickstep Final (6 couples)
120 - Kevin Booth & Marie Wulff (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Keira Clyborne (UMN BDC)
132 - Jacob Lindahl & Tiina Otala (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Lila Insook (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
188 - Griffin Schmidt & Mara Pollmann (UMN BDC)
2:00 PM Seminar: Kate Bratt on Smooth Technique
2:35 PM Event 60: Amateur Adult Silver International Standard Waltz Final (5 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Taya Shtayn (Dance With Us America)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
196 - Maximilian Wilhelm & Keira Clyborne (UMN BDC)
2:37 PM Event 61: Amateur Adult Silver International Standard Tango Final (4 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Taya Shtayn (Dance With Us America)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
167 - Alex Wege & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
2:39 PM Event 62: Amateur Adult Silver International Standard Viennese Waltz Final (3 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Taya Shtayn (Dance With Us America)
167 - Alex Wege & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
2:41 PM Event 63: Amateur Adult Silver International Standard Foxtrot Final (7 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Taya Shtayn (Dance With Us America)
117 - Kai Petersen & Prita Narayan (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
188 - Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Keira Clyborne (UMN BDC)
2:45 PM Event 64: Amateur Adult Silver International Standard Quickstep Final (8 couples)
104 - Alexander Vladimirov & Taya Shtayn (Dance With Us America)
117 - Kai Petersen & Prita Narayan (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
167 - Alex Wege & LouLou Ferrer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
183 - Nikita Ginzburg & Alissa Vladimirova (Dance With Us America)
188 - Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
2:49 PM Event 65: Amateur Adult Gold/Open International Standard Waltz Final (8 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Isabella Armour (UMN BDC)
117 - Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Ali Crampton (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Gina Jostes (UMN BDC)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
276 - Yubing Hou & Heather Jennings (Madison, WI)
2:53 PM Event 66: Amateur Adult Gold/Open International Standard Tango Final (8 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Isabella Armour (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Ali Crampton (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Gina Jostes (UMN BDC)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
276 - Yubing Hou & Heather Jennings (Madison, WI)
2:57 PM Event 67: Amateur Adult Gold/Open International Standard Viennese Waltz Final (6 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Isabella Armour (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Gina Jostes (UMN BDC)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
276 - Yubing Hou & Heather Jennings (Madison, WI)
2:59 PM Event 68: Amateur Adult Gold/Open International Standard Foxtrot Final (6 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Isabella Armour (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Ali Crampton (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Gina Jostes (UMN BDC)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
3:01 PM Event 69: Amateur Adult Gold/Open International Standard Quickstep Final (6 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Isabella Armour (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Ali Crampton (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram & Gina Jostes (UMN BDC)
194 - Jordan Sick & Gwyneth Moen (Dance With Us America)
213 - Alexander Sick & Alena Khoroshevtseva (Dance With Us America)
3:03 PM Event 70: Amateur Adult Mixed Proficiency International Standard Waltz Final (1 couple)
166 - Ames Olson (UMN BDC) & Cora Gertjejanssen (Minneapolis, MN)
3:05 PM Event 71: Amateur Adult Mixed Proficiency International Standard Quickstep Final (1 couple)
151 - Omar Abdelfatah & Brogan Comstock (UMN BDC)
3:07 PM Event 72: Amateur Adult Newcomer American Smooth Waltz Final (27 couples)
105 - Christopher Tadros & Samantha Peterson (UMN BDC)
107 - Isaiah Haakenson & Emma Coleman (Bemidji State Ballroom)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
111 - Emerson Pagel & Tala Nengola (Luther College Ballroom Swing)
114 - Lindsey Wendt & Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
121 - David Perrault & Leah Schrank (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Rebecca Wickert (UMN BDC)
125 - Katie Dore & Kelly Kestner (Luther College Ballroom Swing)
127 - Paul Russell & Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
133 - Clara Hofland & Anna Rem (Luther College Ballroom Swing)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Mary Wheatly (Bemidji State Ballroom)
142 - Barbara Reed & Addie Craig (Luther College Ballroom Swing)
159 - Ian Olds & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
164 - Tyra Graham & Allison Hammann (Bemidji State Ballroom)
169 - Johan Hanson & Sadie Pichelmann (Luther College Ballroom Swing)
171 - Nathan Knautz & Audrey Fashimpaur (Luther College Ballroom Swing)
173 - Camden Heimerman & Anna Ebnet (Luther College Ballroom Swing)
175 - Harley Walker & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
179 - Kira Dobberman & Grace James (Luther College Ballroom Swing)
182 - Emily Kidwell & Kylie Holdorf (Luther College Ballroom Swing)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
191 - Yamil Galeana & Laura Stefan (Luther College Ballroom Swing)
195 - Clay Dawson & Jeannette Farnham (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Ryker Zierden (UMN BDC)
273 - Kelly Rebmann & Salome Valdivieso (Luther College Ballroom Swing)
275 - Julian Vrudny & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
3:17 PM Event 73: Amateur Adult Newcomer American Smooth Tango Final (29 couples)
105 - Christopher Tadros & Samantha Peterson (UMN BDC)
107 - Isaiah Haakenson & Emma Coleman (Bemidji State Ballroom)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
111 - Emerson Pagel & Tala Nengola (Luther College Ballroom Swing)
113 - Alleana Austin & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
114 - Lindsey Wendt & Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
121 - David Perrault & Leah Schrank (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Rebecca Wickert (UMN BDC)
125 - Katie Dore & Kelly Kestner (Luther College Ballroom Swing)
127 - Paul Russell & Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
133 - Clara Hofland & Anna Rem (Luther College Ballroom Swing)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Mary Wheatly (Bemidji State Ballroom)
142 - Barbara Reed & Addie Craig (Luther College Ballroom Swing)
159 - Ian Olds & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
164 - Tyra Graham & Allison Hammann (Bemidji State Ballroom)
169 - Johan Hanson & Sadie Pichelmann (Luther College Ballroom Swing)
171 - Nathan Knautz & Audrey Fashimpaur (Luther College Ballroom Swing)
173 - Camden Heimerman & Anna Ebnet (Luther College Ballroom Swing)
175 - Harley Walker & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
179 - Kira Dobberman & Grace James (Luther College Ballroom Swing)
182 - Emily Kidwell & Kylie Holdorf (Luther College Ballroom Swing)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
191 - Yamil Galeana & Laura Stefan (Luther College Ballroom Swing)
192 - Samuel Jawer & Jada Voth (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Jeannette Farnham (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Ryker Zierden (UMN BDC)
273 - Kelly Rebmann & Salome Valdivieso (Luther College Ballroom Swing)
275 - Julian Vrudny & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
3:27 PM Event 74: Amateur Adult Newcomer American Smooth Foxtrot Final (28 couples)
105 - Christopher Tadros & Samantha Peterson (UMN BDC)
107 - Isaiah Haakenson & Emma Coleman (Bemidji State Ballroom)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
111 - Emerson Pagel & Tala Nengola (Luther College Ballroom Swing)
114 - Lindsey Wendt & Jordan Ranschau (Bemidji State Ballroom)
121 - David Perrault & Leah Schrank (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Rebecca Wickert (UMN BDC)
125 - Katie Dore & Kelly Kestner (Luther College Ballroom Swing)
127 - Paul Russell & Alyssa Mess (Bemidji State Ballroom)
133 - Clara Hofland & Anna Rem (Luther College Ballroom Swing)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Mary Wheatly (Bemidji State Ballroom)
142 - Barbara Reed & Addie Craig (Luther College Ballroom Swing)
159 - Ian Olds & Maddie Froehle (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
164 - Tyra Graham & Allison Hammann (Bemidji State Ballroom)
169 - Johan Hanson & Sadie Pichelmann (Luther College Ballroom Swing)
171 - Nathan Knautz & Audrey Fashimpaur (Luther College Ballroom Swing)
173 - Camden Heimerman & Anna Ebnet (Luther College Ballroom Swing)
175 - Harley Walker & Melody Hoza (Bemidji State Ballroom)
179 - Kira Dobberman & Grace James (Luther College Ballroom Swing)
182 - Emily Kidwell & Kylie Holdorf (Luther College Ballroom Swing)
187 - Preston Duncan & Melissa Duncan (Dancer's Studio)
191 - Yamil Galeana & Laura Stefan (Luther College Ballroom Swing)
192 - Samuel Jawer & Jada Voth (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Jeannette Farnham (UMN BDC)
197 - Samantha Nyquist & Ryker Zierden (UMN BDC)
273 - Kelly Rebmann & Salome Valdivieso (Luther College Ballroom Swing)
275 - Julian Vrudny & Rose Arnold (Bemidji State Ballroom)
3:37 PM Event 75: Amateur Adult Bronze American Smooth Waltz Final (27 couples)
101 - Foster Johnson & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
108 - Katie Hoffman & Anne Amen (St Olaf Ballroom Team)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
113 - Alleana Austin & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
121 - David Perrault & Harley Walker (Bemidji State Ballroom)
124 - Brian Orza & Jeannette Farnham (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Alexandra Barrett (UMN BDC)
128 - Ryker Zierden & Sydney Kuran (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Tiina Otala (UMN BDC)
134 - Daniel Haakenson & Aerin O'Malley (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
138 - Hunter Stone & Kira Dobberman (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Alison Merrill (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Jada Voth (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Christine Brennan (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Jenna Skare (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Kelela Puranen (UMN BDC)
275 - Julian Vrudny & Ellyse Swanson (Bemidji State Ballroom)
3:47 PM Event 76: Amateur Adult Bronze American Smooth Tango Final (29 couples)
101 - Foster Johnson & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
113 - Alleana Austin & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
121 - David Perrault & Harley Walker (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Clara Lemaitre (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Jeannette Farnham (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Alexandra Barrett (UMN BDC)
128 - Ryker Zierden & Sydney Kuran (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Tiina Otala (UMN BDC)
134 - Daniel Haakenson & Aerin O'Malley (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
138 - Hunter Stone & Kira Dobberman (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Alison Merrill (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Jada Voth (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Jenna Skare (UMN BDC)
192 - Samuel Jawer & Rebecca Wickert (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Kelela Puranen (UMN BDC)
272 - Anne Amen & Katie Hoffman (St Olaf Ballroom Team)
275 - Julian Vrudny & Ellyse Swanson (Bemidji State Ballroom)
3:57 PM Event 77: Amateur Adult Bronze American Smooth Foxtrot Final (29 couples)
101 - Foster Johnson & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
109 - Blake Wieseler & Emily Rennhak (St Olaf Ballroom Team)
113 - Alleana Austin & Rebecca Hicke (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
121 - David Perrault & Harley Walker (Bemidji State Ballroom)
122 - Emilio Alvarez & Clara Lemaitre (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Jeannette Farnham (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Alexandra Barrett (UMN BDC)
128 - Ryker Zierden & Sydney Kuran (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Tiina Otala (UMN BDC)
134 - Daniel Haakenson & Aerin O'Malley (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
136 - Noah Elboar & Diane Kraemer (St Olaf Ballroom Team)
137 - Micaiah Graham & Tyra Graham (Bemidji State Ballroom)
138 - Hunter Stone & Kira Dobberman (Luther College Ballroom Swing)
139 - Austin Cruz & Anna Pundt (St Olaf Ballroom Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
152 - Benjamin Gardner & Jessie Bennett (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Alison Merrill (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Jada Voth (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Christine Brennan (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Jenna Skare (UMN BDC)
192 - Samuel Jawer & Rebecca Wickert (UMN BDC)
195 - Clay Dawson & Kelela Puranen (UMN BDC)
275 - Julian Vrudny & Ellyse Swanson (Bemidji State Ballroom)
4:07 PM Event 78: Amateur Adult Advanced Bronze American Smooth Waltz Final (24 couples)
101 - Foster Johnson & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
108 - Katie Hoffman & Anne Amen (St Olaf Ballroom Team)
112 - Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Marie Wulff (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Keira Clyborne (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Alexandra Barrett (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Clara Lemaitre (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Mara Pollmann (UMN BDC)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
138 - Hunter Stone & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Johanna Engebretson (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman & Christine Brennan (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Kelela Puranen (UMN BDC)
185 - Henry Cravens & Lindsey Fry (Luther College Ballroom Swing)
198 - Seth Souvannavong & Tiina Otala (UMN BDC)
4:15 PM Event 79: Amateur Adult Advanced Bronze American Smooth Tango Final (24 couples)
101 - Foster Johnson & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
112 - Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Marie Wulff (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Keira Clyborne (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Alexandra Barrett (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Clara Lemaitre (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
138 - Hunter Stone & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Johanna Engebretson (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman & Christine Brennan (UMN BDC)
174 - Ross Pearson & Jenna Skare (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Kelela Puranen (UMN BDC)
185 - Henry Cravens & Lindsey Fry (Luther College Ballroom Swing)
198 - Seth Souvannavong & Tiina Otala (UMN BDC)
272 - Anne Amen & Katie Hoffman (St Olaf Ballroom Team)
4:23 PM Event 80: Amateur Adult Advanced Bronze American Smooth Foxtrot Final (24 couples)
101 - Foster Johnson & Lydia Anderson (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
108 - Katie Hoffman & Anne Amen (St Olaf Ballroom Team)
112 - Connor Hefti & Sydney Kuran (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Keira Clyborne (UMN BDC)
124 - Brian Orza & Alexandra Barrett (UMN BDC)
126 - Daniel Kindem & Clara Lemaitre (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Zoe Garcia (St Olaf Ballroom Team)
132 - Jacob Lindahl & Mara Pollmann (UMN BDC)
135 - Krik Stewart (northfiled, MN) & Dorienne Hoven (St Olaf Ballroom Team)
138 - Hunter Stone & Raelin Gipple (Luther College Ballroom Swing)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
143 - Rei Ueda & Allie Radeuge (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Natasia Preys (St Olaf Ballroom Team)
146 - Juan Palacios Rodas & Catherine Donohue (Luther College Ballroom Swing)
147 - Richie Spahn & Morgan Smith (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Ivy Tong (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
160 - Charlie Hoekstra & Grace Weinrich (Luther College Ballroom Swing)
163 - Ben Smith & Johanna Engebretson (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman & Christine Brennan (UMN BDC)
174 - Ross Pearson & Jenna Skare (UMN BDC)
176 - Andre' Hardy & Carolyn Gutsch (UMN BDC)
177 - Jake Moe & Kelela Puranen (UMN BDC)
185 - Henry Cravens & Lindsey Fry (Luther College Ballroom Swing)
4:31 PM Event 81: Amateur Adult Silver American Smooth Waltz Final (15 couples)
112 - Connor Hefti & Emily Pofahl (UMN BDC)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
117 - Kai Petersen & Prita Narayan (UMN BDC)
120 - Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Johanna Engebretson (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Lila Insook (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
158 - Jack Orr & Lauren Sherman (St Olaf Ballroom Team)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
167 - Alex Wege & Nicole Connell (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
174 - Ross Pearson & Genova Morel (UMN BDC)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
188 - Griffin Schmidt & Mara Pollmann (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Karen Maldonado (UMN BDC)
4:37 PM Event 82: Amateur Adult Silver American Smooth Tango Final (13 couples)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
120 - Kevin Booth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Johanna Engebretson (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Lila Insook (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
166 - Ames Olson & Marie Wulff (UMN BDC)
167 - Alex Wege & Nicole Connell (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
174 - Ross Pearson & Genova Morel (UMN BDC)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
188 - Griffin Schmidt & Mara Pollmann (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Karen Maldonado (UMN BDC)
4:43 PM Event 83: Amateur Adult Silver American Smooth Foxtrot Final (14 couples)
112 - Connor Hefti & Emily Pofahl (UMN BDC)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
117 - Kai Petersen & Prita Narayan (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Johanna Engebretson (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Lila Insook (UMN BDC)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
166 - Ames Olson & Marie Wulff (UMN BDC)
167 - Alex Wege & Nicole Connell (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
174 - Ross Pearson & Genova Morel (UMN BDC)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
188 - Griffin Schmidt & Mara Pollmann (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm & Karen Maldonado (UMN BDC)
4:49 PM Event 84: Amateur Adult Silver American Smooth Viennese Waltz Final (9 couples)
116 - Justin Knautz & Carson Schulte (Luther College Ballroom Swing)
117 - Kai Petersen & Prita Narayan (UMN BDC)
123 - Owen Hoffend & Keira Clyborne (UMN BDC)
141 - Stuart Kraabel & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
156 - Ragnar Stefansson & Maria Heath (UMN BDC)
161 - Luke Collins & Hannah Johnson (Luther College Ballroom Swing)
167 - Alex Wege & Nicole Connell (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
185 - Henry Cravens & Kaitley Peterson (Luther College Ballroom Swing)
196 - Maximilian Wilhelm & Karen Maldonado (UMN BDC)
4:53 PM Event 85: Amateur Adult Gold/Open American Smooth Waltz Final (10 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Gina Jostes (UMN BDC)
117 - Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
188 - Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Ali Crampton (UMN BDC)
4:57 PM Event 86: Amateur Adult Gold/Open American Smooth Tango Final (9 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Gina Jostes (UMN BDC)
117 - Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
188 - Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Ali Crampton (UMN BDC)
5:01 PM Event 87: Amateur Adult Gold/Open American Smooth Foxtrot Final (10 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Gina Jostes (UMN BDC)
117 - Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
149 - Mason Ellsworth & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
154 - Luke Newberg & Genova Morel (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Emily Pofahl (UMN BDC)
188 - Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Ali Crampton (UMN BDC)
5:05 PM Event 88: Amateur Adult Gold/Open American Smooth Viennese Waltz Final (8 couples)
115 - Seth Westlake (Minneapolis, MN) & Gina Jostes (UMN BDC)
117 - Kai Petersen & Rachel Schwartz (UMN BDC)
118 - Jackson Fossen & Claire Thompson (UMN BDC)
129 - Michael Kasinkas & Taylor Wall (UMN BDC)
153 - Uzo Wamuo & Brittney Heisserer (UMN BDC)
172 - Tony Nguyen (Rochester, MN) & Summer Paulson (UMN BDC)
188 - Griffin Schmidt & Karen Maldonado (UMN BDC)
193 - Joshua Dowell & Ali Crampton (UMN BDC)
5:09 PM Event 89: Amateur Adult Mixed Proficiency American Smooth Waltz Final (18 couples)
102 - Soren DeHaan & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
123 - Owen Hoffend & Viktoria Tadlock (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Arissa Lewis (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Ayee Mounivong (St Olaf Ballroom Team)
139 - Austin Cruz & Adele Hensley (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Ariana raduege (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Esme Brown (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Larissa Rabelo (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Kiley Robertson (St Olaf Ballroom Team)
159 - Ian Olds & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
162 - Jonathan Wolfgram & Zoe Rudd (UMN BDC)
166 - Ames Olson & Miller Balley (UMN BDC)
170 - Nathan Steckman (UMN BDC) & Carolyn Sowada (Minneapolis, MN)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
181 - Benjamin Chen (Shoreview, MN) & Gina Jostes (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm (UMN BDC) & Shubhavi Arya (Minneapolis, MN)
199 - Viktor Karpov (Minneapolis, MN) & Ali Crampton (UMN BDC)
277 - Shuai An (Minneapolis, MN) & Emily Pofahl (UMN BDC)
5:15 PM Event 90: Amateur Adult Mixed Proficiency American Smooth Tango Final (14 couples)
102 - Soren DeHaan & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
106 - Chris Kubic & Kayla Van Zeeland (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Arissa Lewis (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Ayee Mounivong (St Olaf Ballroom Team)
139 - Austin Cruz & Adele Hensley (St Olaf Ballroom Team)
140 - Alyssa Peterson (Minneapolis, MN) & Tiina Otala (UMN BDC)
144 - Yael Estrada & Ariana raduege (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Esme Brown (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Larissa Rabelo (St Olaf Ballroom Team)
151 - Omar Abdelfatah & Brogan Comstock (UMN BDC)
158 - Jack Orr & Kiley Robertson (St Olaf Ballroom Team)
159 - Ian Olds & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
165 - Vishnu Chhabra & Sydney Kuran (UMN BDC)
188 - Griffin Schmidt (UMN BDC) & Thao Luu (Minneapolis, MN)
5:21 PM Event 91: Amateur Adult Mixed Proficiency American Smooth Foxtrot Final (13 couples)
102 - Soren DeHaan & Ella Boyer (Carleton College Ballroom and Latin Dance Team)
110 - Liam McPherson & Genova Morel (UMN BDC)
117 - Kai Petersen & Lily Conforti (UMN BDC)
131 - Teddy Woodruff & Arissa Lewis (St Olaf Ballroom Team)
134 - Daniel Haakenson & Ayee Mounivong (St Olaf Ballroom Team)
139 - Austin Cruz & Adele Hensley (St Olaf Ballroom Team)
144 - Yael Estrada & Ariana raduege (St Olaf Ballroom Team)
147 - Richie Spahn & Esme Brown (St Olaf Ballroom Team)
150 - Jacob Nehrbass & Larissa Rabelo (St Olaf Ballroom Team)
158 - Jack Orr & Kiley Robertson (St Olaf Ballroom Team)
159 - Ian Olds & Betsy Stewart (Twin Ports Collegiate Ballroom Team)
178 - Nicholas Tourville & Lucia Macagno (UMN BDC)
196 - Maximilian Wilhelm (UMN BDC) & Jenny Birdwell (Minneapolis, MN)
5:27 PM Event 92: Amateur Adult Mixed Proficiency American Smooth Viennese Waltz Final (3 couples)
154 - Luke Newberg & Lucia Macagno (UMN BDC)
162 - Jonathan Wolfgram (UMN BDC) & Sofia Fick (Minneapolis, MN)
178 - Nicholas Tourville & Summer Paulson (UMN BDC)